Loading color scheme

AKCJA GMINNA

1. Dziękujemy wszystkim, którzy przeprowadzili zbiórkę konkretnych darów dla uchodźców wojennych, którzy przybędą do naszej gminy. Przy akcji pracowało ponad 100 wolontariuszy: Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Gminy, Stowarzyszenie pod Ćwilinem, Dzienny Dom Senior+, Gminny Ośrodek Kultury, Dyrekcja i Nauczyciele naszej szkoły, Młodzieżowa Grupa Apostolska "Dobra Młodzież" i dzieci. Zostało zebrane nowych: 2594 sztuki artykułów higieny osobistej, 333 ręczniki, 71 kocy, 41 karimat, 39 śpiworów. Przygotowaliśmy prawie 70 "pakietów startowych" dla uchodźców wojennych którzy przybędą do naszej gminy.

2. Bardzo prosimy o składanie nowych śpiworów, karimat i kocy, co pozwoli przygotować większą liczbę "pakietów startowych". Dary te można składać do świetlicy szkolnej, sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobrej w godzinach pracy lub bezpośrednio do Ks. Jakuba Jasiaka, wikariusza w Dobrej, jeszcze do piątku (12 III).

3. Oprócz oficjalnego formularza na stronie gminy, za porozumieniem z władzami samorządowymi została założona przez młodzież grupa na Facebooku "Gmina Dobra dla Ukrainy" gdzie osoby goszczące na terenie gminy Dobra uchodźców będa mogły zgłaszać potrzeby w tej materii, a my jako mieszkańcy będziemy chcieli na te prośby szybko i skutecznie odpowiadać.

Z wyrazami szacunku Ks. Jakub Jasiak

gminny zespół ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy

CARITAS DIECEZJI TARNOWSKIEJ

 

1. Caritas Diecezji Tarnowskiej włącza się w ogólnopolską akcję PACZKA DLA UKRAINY. Jest to akcja pomocowa skierowana przede wszystkim do rodzin, które pozostają w Ukrainie i wymagają wsparcia w produkty niezbędne do życia, a trudne do zakupienia na miejscu w sytuacji wojny.

2. Paczki te będą przygotowywane we wszystkich parafiach naszej diecezji przez różnego rodzaju organizacje i wspólnoty parafialne na czele z Parafialnym Zespołem Caritas oraz przez osoby prywatne, które zechcą samodzielnie włączyć się w tę akcję.

3.W przygotowanych paczkach powinny znaleźć się tylko te produkty, najlepiej wszystkie, które znajdują się na załączonej liście. Oczywiście nie określamy żadnych marek tych produktów, natomiast zwracamy uwagę na ilość i ciężar poszczególnych opakowań. Jest to związane z tym, że wszystkie produkty muszą zmieścić się w jednym kartonie, którego ciężar nie powinien przekroczyć 17 kg. Do każdego kartonu zostanie dołączony krótki list skierowany do odbiorców paczki.

4. Przygotowane przez Caritas kartony zostaną dostarczone mniej więcej w połowie marca do księży wicedziekanów, którzy następnie rozdysponują je proporcjonalnie do ilości wiernych na poszczególne parafie w dekanacie. Do dekanatu dotrze ok. 100 kartonów, co w przeliczeniu na jedną parafię daje niecałe 10 paczek. Będzie to pierwsza transza takiej pomocy. Należy spodziewać się, że akcja będzie kontynuowana w niedalekiej przyszłości, kiedy otrzymamy kolejną partię kartonów.

5. Prosimy, aby już w najbliższą niedzielę (6 marca)poinformować parafian o tej akcji i zachęcić działające w parafii grupy lub osoby prywatne do rozpoczęcia zbiórki artykułów wykazanych w załączonej liście. Oczywiście listy z artykułami można wydrukować w większej ilości egzemplarzy, aby wszyscy zainteresowani mogli je zabrać ze sobą do domu. Zachętę do akcji można ponawiać podczas nabożeństw pasyjnych.

6. Po otrzymaniu od Caritas kartonów z logo będzie trzeba spakować zebrane artykuły do paczek i odpowiednio je zabezpieczyć oklejając przezroczystą taśmą, tak aby logo Caritas i logo akcji pozostały widoczne. Zaklejone paczki będzie trzeba dostarczyć do jednego, wyznaczonego w dekanacie przez księdza wicedziekana miejsca (magazynu), gdzie paczki będą umieszczane na europaletach, owijane przezroczystą folią i zawożone do punktu zbiorczego w Leżajsku (archidiecezja przemyska). Szczegóły związane z transportem palet otrzymają księżą wicedziekani.

 

Proponowane produkty do umieszczenia w gotowej paczce

WAŻNE! Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 17 kg!

makaron

ryż/kasza

cukier

konserwy/puszki mięsne/pasztet

herbata (40 torebek)

pieczywo chrupkie

mleko UHT

zupy Instant

owsianki instant

orzechy/bakalie

batony energetyczne/owsiane

paluszki, krakersy

dania gotowe o długim terminie

kaszki dla dzieci

słoiczki dla dzieci

soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym)

musy owocowe

biszkopty

szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci

papier toaletowy

chusteczki higieniczne (wagon)

chusteczki nawilżone

podpaski

mydło w kostce

szczoteczki do zębów

pasta do zębów

żel pod prysznic (zapach uniwersalny)

szampon (unisex)

plastry z opatrunkiem do cięcia

woda utleniona

grzebień/szczotka do włosów

żel antybaktryjny

świeca

zapałki